Jesteś tutaj: HOMEW PRAKTYCEKarta Dużej Rodziny i elastyczny czas pracy

Karta Dużej Rodziny i elastyczny czas pracy

widnica prezydent1O lokalnej polityce prorodzinnej z WOJCIECHEM  MURDZKIEM – prezydentem Świdnicy rozmawia Małgorzata Tadrzak-Mazurek

Niedawno wprowadzili Państwo program dla rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny, jakie korzyści płyną z tego dla jej posiadaczy?
Zdajemy sobie sprawę, że większa liczba dzieci to nie tylko radość, ale też obciążenie.

Karta Dużej Rodziny ma być takim sygnałem, że każda świdnicka rodzina, również ta duża jest dla nas bardzo ważna, bo właśnie wokół rodzin buduje się przecież życie całego miasta. Chcemy również, by mieszkańcy mogli pełniej i częściej korzystać z oferty kulturalnej, rozrywkowej czy też sportowej, stąd też konkretne rabaty. Nawet o połowę tańsze bilety miesięczne komunikacji miejskiej. Na lodowisko lub basen dziecko będzie mogło wejść bezpłatnie, a rodzic w cenie biletu ulgowego, podobnie do Muzeum Dawnego Kupiectwa. Do tego liczne obniżki cen bądź bezpłatne wejścia na imprezy organizowane przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Oszczędności dla statystycznej 5-osobowej rodziny tylko w związku z ulgami w komunikacji miejskiej i niższymi płatnościami za przedszkole i żłobek szacujemy na ok. 2200 zł rocznie. Korzystanie z oferty kulturalnej i sportowej to kolejne ok. 1700 zł rocznie oszczędności. Tak więc korzyści dla rodzin będą jak najbardziej wymierne.

Jaki procent uprawnionych już korzysta z Karty?
Na razie możemy mówić o sporym zainteresowaniu mieszkańców, ale konkretne liczby przyniesie styczeń, ponieważ dopiero 15 stycznia planujemy rozpocząć przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców. Karty zaś będą funkcjonowały w pełni za niecałe dwa miesiące – od lutego.

Czy koszty, jakie miasto poniesie w związku z jej funkcjonowaniem są już znane?
Szacujemy, że w pierwszym roku na organizację projektu Świdnickiej Karty Dużej Rodziny wydamy ok. 20 tys. zł.  Zatem to niewielki promil całości budżetu…

Czy planuje Pan jeszcze jakieś działania związane z polityką prorodzinną (nie pytam o pomoc społeczną) oprócz Karty Dużej Rodziny?
Polityka prorodzinna to dla mnie zespół naczyń połączonych, których nie da się prosto zdefiniować. Ponieważ składa się na to bezpieczeństwo i dobre warunki do życia, czyli mieszkania, edukacja, praca, wolny czas i rekreacja oraz dużo, dużo więcej, dlatego staramy się działać kompleksowo. Od lat z sukcesem przyciągamy zagranicznych i polskich inwestorów, by zapewnić mieszkańcom dobre miejsca pracy. Dzięki naszemu zaangażowaniu powstało kilka budynków komunalnych, socjalnych oraz w systemie TBS. Ogromne środki inwestujemy w edukację oraz rozwój bazy rekreacyjnej, w postaci nowoczesnych boisk i nowych placów zabaw, które powstały we wszystkich szkołach, są również przy przedszkolach oraz na terenach zielonych. Podwoiliśmy liczbę miejsc w miejskich przedszkolach do 818, udzielamy wsparcia i pomocy zainteresowanym otwieraniem prywatnych placówek przedszkolnych. Ta wyliczanka może być dłuższa...

To poroszę kontynuować… Może o działaniach, które mogłyby wpłynąć na  niski współczynnik dzietności i pomóc wyjść z zapaści demograficznej.
Wspomnę zatem o stałym wsparciu wszystkich organizacji, które działają na rzecz rodziny w naszym mieście. Nie tylko tych, które udzielają pomocy w trudnych sytuacjach życiowych czy też kryzysowych, ale też takich, które promują rodziny, a także więzy międzypokoleniowe. Działa u nas Młodzieżowa Rada Miasta, a w nowym roku chciałbym powołać Radę Seniorów, co pomoże w dialogu międzypokoleniowym. Konkretnych działań jest naprawdę sporo.

A co już udało się osiągnąć w tym względzie?
Za każdym razem staramy się zaczynać od siebie i dawać przykład innym. Jeśli pojawiały się skargi, że pomoc osobom w trudnej sytuacji nie trafia do tych, do których powinna, to stworzyliśmy specjalny informatyczny system wymiany informacji między jednostkami. Wspólna baza danych obejmuje urząd pracy, miejski oraz powiatowy ośrodek zajmujący się pomocą społeczną i rodzinie, a także świadczenia rodzinne, gospodarkę mieszkaniową, czy też sprawy społeczne. To pozwala nam kierować konkretne wsparcie do rodzin, które rzeczywiście pomocy potrzebują. Skoro mieliśmy sygnały, że w dużych rodzinach oraz tam, gdzie są osoby niepełnosprawne, dzieci mają ograniczoną możliwość nauki i zabawy na komputerze – co w obecnych czasach jest niezbędną umiejętnością – to przygotowaliśmy specjalny program. W jego ramach 167 rodzin otrzymało komputery z dostępem szerokopasmowym do Internetu. Przy okazji różnych spotkań zachęcam też przedsiębiorców, by wspierali rodziców, ale nie ograniczam się tylko do próśb. Sami pokazujemy, że takie wsparcie jest udzielane. W Urzędzie Miejskim stosujemy elastyczny czas pracy dla mam z małymi dziećmi, w części przypadków zgadzam się na telepracę. To są konkrety.

Elastyczny czas pracy dla mam i telepraca to rzeczywiście konkrety! Gdyby wszystkie urzędy, jako największy pracodawca w Polsce, wprowadziłyby takie rozwiązania, kto wie, czy współczynnik dzietności by nie poszybował…  Ma Pan jeszcze w zanadrzu jakieś ciekawe propozycje prorodzinne, które zamierzająPaństwo zrealizować w Świdnicy w najbliższym czasie?
W 2014 r. nasze działania będziemy koncentrować na wprowadzeniu Świdnickiej Karty Dużej Rodziny. Prócz tego będziemy promować i zachęcać do rodzinnego spędzania czasu wolnego. Z tej też okazji przygotujemy wiele przedsięwzięć, w których atrakcji nie zabraknie dla całych rodzin.

KARTA DUŻEJ RODZINY

Początek strony